Druhá sezona

Jaro se nám nezadržitelně blíží a již v pátek 22. března, tedy dva dny po astronomickém začátku, zahájíme druhou sezonu Komunitní a školní zahrady v Krásném Březně. Na tuto událost jste srdečně zváni. Detaily zde.

Dříve než se pustím do toho, co nás čeká, sluší se shrnout uplynulou sezonu. Ne vše bylo podle našich představ, ale s tím se musí smířit každý, kdo dělá podobné projekty. Práce na znovuoživení zahrady bylo tolik, že jsme nevěděli, na čem pracovat dříve. A než jsme se nadáli, přišlo parné léto, které nám udělalo velkou čáru přes rozpočet. Největším problémem se ukázal nedostatek vody, vzhledem k tomu, že jsme závislí na dešťové vodě a v loňském roce přes tři měsíce vlastně nepršelo. Snažíme se ale ze svých chyb poučit a neopakovat je v nadcházející sezoně.

Kromě vytvoření záhonů a jejich obhospodařování jsme opravili jednu řadu laviček, vystavěli kompost, zkulturnili náletové dřeviny a vyřešili mnoho dalších drobností. V loňském roce nás také spolu se spolkem Žížala na terase z. s. ocenila nadace Partnerství se společností MOL cenou „Zelená oáza roku 2018“. Tohoto ocenění si velice vážíme a jsme hrdí, že se nám ho podařilo získat už v prvním roce fungování zahrady. Ve spolupráci se studenty z Fakulty umění a designu University Jana Evangelisty Purkyně se nám podařilo zušlechtit i bývalé pískoviště, a to formou dřevěného mola na sezení. Také se nám povedlo navázat spolupráci s Drážďanskou komunitní zahradou Apfelgarten. Do této zahrady jsme se podívali v květnu a moc se nám tam líbilo. Článek o naší návštěvě naleznete zde. Na závěr sezony a s přicházejícím podzimem jsme vysadili i několik stromů. Vaši/naši zahradu tak obohatily staré odrůdy jablek, hrušek a meruněk. Celkově si tedy myslím, že to byla docela povedená první sezona.

A teď už se dostanu k tomu, na co jistě netrpělivě čekáte. Tedy co vás/nás čeká v té letošní sezoně. Jak jsem psal v úvodu, 22. března zahájíme druhou sezonu drobnou oslavou jara. Na začátku dubna navážeme na loňskou spolupráci s kolegy z Drážďan a přivítáme je na vaší/naší zahradě. Společně postavíme zahradní domek, opravíme zbytek laviček a budeme sbírat zkušenosti. Dále nás čeká v pokračující spolupráci se studenty FUDu stavba altánu pro zastínění prostoru v parných dnech.

Také budeme stavět nový kompost a nesmím zapomenout na drobnou údržbu po zimě. A to nemluvím o samotném pěstování zeleniny. Všichni se už těšíme na to, jak zaboříme ruce do kypré hlíny, a hlavně až se zakousneme do vypěstovaných ředkviček, či rajčat.  Můžete se těšit i na oblíbené sousedské grilování v zahradě, či třetí ročník bosého pochodu Pekelským údolím.

Naše brány jsou otevřené všem sousedům i přespolním, kteří chtějí měnit své okolí na místo, kde se dobře žije. Proto bychom se s vámi rádi pravidelně scházeli a debatovali nad tím, jak udělat Krásné Březno ještě krásnější. Budeme rádi za vaše podněty či nápady a pokud máte chuť pustit se do toho s námi, neváhejte a ozvěte se. Podrobnosti o tom, jak se k nám přidat. naleznete zde.